AIS banner

Olympic Games

Roll of honour - AIS Roll of Honour for the Olympics

* For an AIS medal at least half the members of the team were from the AIS

Los Angeles 1984

33 Athletes
(5 Silver, 2 Bronze)
  
Athletics6 Athletes
CurrentFormer
Paul Narracott
Pat Scammell
Don Wright
Ken Lorraway
Vanessa Browne
Robyn Lorraway (nee Strong)
Robert de Castella
 
Basketball4 Athletes
CurrentFormer

Mark Dalton
Sue Geh
Donna Quinn

Bronwyn Marshall

 
Gymnastics5 Athletes
CurrentFormer

Werner Birnbaum
Keri Battersby
Kellie Wilson
Ann-Maree Kerr
Linda Douglas

 
 
Swimming17 Athletes
(5 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Mark Stockwell - Silver 100M Freestyle ; Silver 4 X 100M Freestyle Relay; Bronze 4 X 100M Medley Relay
Greg Fasala - Silver 4X100 Freestyle Relay
Karen Phillips - Silver 200M Butterfly
Ron McKeon
Kim Terrell
Brett Stocks
David Orbell
Peter Dale
Susie Baumer
Suzanne Landells - Silver 400M Individual Medley
Michelle Pearson - Bronze 200m Individual Medley

Glenn Beringen - Silver 200M Breaststroke
Rob Woodhouse - Bronze 400M Individual Medley
Neil Brooks - Silver 4x100M Freestyle Relay
Audrey Moore
Georgina Parkes
Lisa Curry

 

Seoul 1988

118 Athletes
(1 Gold, 2 Silver, 3 Bronze)
  
Athletics12 Athletes
CurrentFormer

Andrew Lloyd
Simon Baker
Andrew Jachno
David Culbert
Gary Honey
Carolyn Schuwalow
Jane Flenming
Vanessa Browne
Nicole Boegman

Pat Scammell
Robert de Castella
Jenny Laurendet (nee Low)

 
Basketball6 Athletes
CurrentFormer
 

Luc Longley
Mark Bradkte
Andrew Vlahov
Sandra Brondello
Donna Brown
Debbie Slimmon

 
Canoeing8 Athletes
(1 Silver, 1 Bronze)
CurrentFormer

Martin Hunter
Grant Davies - Silver K1 1000M
Peter Foster - Bronze K2 1000M
Kelvin Graham - Bronze- K2 1000M
Paul Gilmour
Grant Kenny
Bryan Thomas
Steve Wood

 
 
Cycling10 Athletes
(1 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Wayne McCarney - Bronze 4000M Team Pursuit
Dean Woods - Silver 4000M Individual Pursuit; Bronze 4000M Team Pursuit
Gary Neiwand - Bronze Sprint
Stephen McGlede - Bronze 4000M Team Pursuit
Scott McGrory - Bronze 4000M Team Pursuit
Bruce Keech
Robert Burns
Donna Gould
Kathleen Shannon

Brett Dutton - Bronze 4000M Team Pursuit

 
Diving5 Athletes
CurrentFormer

Graham Banks
Russell Butler
Craig Rogerson
Julie Kent

Jenny Donnet

 
Football2 Athletes
CurrentFormer
 

Frank Farina
Oscar Crino

 
Gymnastics3 Athletes
CurrentFormer

Ken Meredith
Monique Allen
Leanne Rycroft

 
 
Hockey26 athletes
(1 Gold)
CurrentFormer

Michael York
Jay Stacey
Kathleen Partridge - Gold Women’s Team Liane Tooth - Gold Women’s Team
Debbie Bowman - Gold Women’s Team
Sally Carbon - Gold Women’s Team
Lorraine Hillas - Gold Women’s Team
Jacqueline Pereira - Gold Women’s Team
Rechelle Hawkes - Gold Women’s Team
Maree Fish - Gold Women’s Team

John Bestall
Warren Birmingham
Andrew Deane
Mark Hager
Neil Hawgood
Peter Noel
Graham Reid
David Wansbrough
Neil Snowden 
Ken Wark
Loretta Dorman - Gold Women’s Team
Tracey Belbin - Gold Women’s Team
Lee Capes - Gold Women’s Team
Michelle Capes - Gold Women’s Team
Kim Small - Gold Women’s Team
Sharon Patmore - Gold Women’s Team

 
Rowing14 Athletes
CurrentFormer

Dale Caterson
Andrew Cooper
Mark Doyle
Steve Evans
James Galloway
Mike McKay
Hamish McLachlan
Ion Popa
James Tomkins
Mal Batten
Sam Patten
Brenton Terrell

Hamish McGlashan
Richard Powell

 
Swimming16 Ahletes
CurrentFormer

Jason Plummer
Simon Upton
Ian McAdam
David Wilson
Martin Roberts
Robert Bruce
Rob Woodhouse
Sheridan Burge-Lopez
Janelle Elford
Nicole Stevenson (nee Livingstone)
Karen Lord
Donna Procter

Ian Brown
Michael McKenzie
Carl Wilson
Susie Baumer

 
Tennis3 Athletes
CurrentFormer
 

Darren Cahill
Wally Masur
Anne Minter

 
Water Polo10 Athletes
CurrentFormer

Troy Stockwell
Andrew Wightman
Andrew Kerr
Ray Mayers
Geoff Clark
John Fox
Chris Wybrow
Andrew Taylor
Simon Asher

Don Cameron

 
Weightlifting4 Athletes
CurrentFormer

Greg Hayman
Ron Laycock
Paul Harrison

Charlie Garzarella

 

Barcelona 1992

140 Athletes
(3 Gold, 5 Silver, 6 Bronze)
  
Athletics16 Aathletes
(2 Bronze)
CurrentFormer

Tim Forsyth - Bronze High Jump
Simon Arkell
David Culbert    Jane Fleming      Nick A’Hern
Andrew Jachno
Kerry Johnson
Melinda Gainsford
Cathy Freeman
Krishna Stanton
Susan Hobson
Daniela Costian - Bronze Discus
Louise McPaul

Dean Smith
Robert de Castella
Gail Luke (nee Millar)

 
Basketball4 Athletes
CurrentFormer
 

Shane Heal
Mark Bradkte
Andrew Vlahov
Luc Longley

 
Canoeing14 Athletes
(1 Gold, 1 Bronze)
CurrentFormer

Clint Robinson - Gold K1 1000M
Daniel Collins
Andrew Trim
Kelvin Graham - Bronze K4 1000M
Ian Rowling - Bronze K4 1000M
Steve Wood - Bronze K4 1000M
Ramon Andersson - Bronze K4 1000M
Anna Wood
Kerri Randle
Lynda Lehmann
Gayle Mayes

Martin Hunter
Peter Eckhardt
Denise Cooper

 
Cycling14 Athletes
(1 Gold, 4 Silver)
CurrentFormer

Shane Kelly - Silver 1000M Time Trial
Darren Lawson
Robert McLachlan
Grant Rice
Patrick Jonker
Darren Smith
Robert Crowe
Gary Neiwand - Silver Individual Sprint
Steve McGlede -Silver 4000M Team Pursuit
Brett Aitken - Silver 4000M Team Pursuit
Shaun O’Brien - Silver 4000M Team Pursuit
Stuart O’Grady - Silver 4000M Team Pursuit

Kathy Watt - Gold Individual Road Race ; Silver 3000M Individual Pursuit
Jacqui Uttien

 
Diving6 Athletes
CurrentFormer

Michael Murphy
Simon McCormack
Craig Rogerson
Rachel Wilkes
April Adams

Jenny Donnet

 
Football5 Athletes
CurrentFormer
 

Brad Maloney
Milan Blagojevic
Dominic Longo
Ned Zelic
Shaun Murphy

 
Gymnastics5 Athletes
CurrentFormer

Brennon Dowrick
Monique Allen
Lisa Read
Kylie Shadbolt
Julie-Anne Monico

 
 
Hockey32 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer

Warren Birmingham - Silver Men’s Team
David Wansbrough - Silver Men’s Team
John Bestall - Silver Men’s Team
Lee Bodimeade - Silver Men’s Team
Ashley Carey - Silver Men’s Team
Stephen Davies- Silver Men’s Team
Damon Diletti - Silver Men’s Team
Lachlan Dreher - Silver Men’s Team
Lachlan Elmer - Silver Men’s Team
Michael Evans - Silver Men’s Team
Greg Corbitt - Silver Men’s Team
Paul Lewis - Silver Men’s Team
Graham Reid - Silver Men’s Team
Jay Stacey - Silver Men’s Team
Ken Wark - Silver Men’s Team
Michael York - Silver Men’s Team
Kathleen Partridge
Liane Tooth
Juliet Haslam
Alison Peek
Lisa Powell
Sally Carbon
Tracey Belbin
Sharon Buchanan (nee Patmore)
Chris Dobson
Alyson Annan
Michelle Hager (nee Capes)
Lisa Naughton
Kate Starre
Jacqueline Pereira
Rechelle Hawkes
Debbie Sullivan (nee Bowman)

 
 
Rowing15 Athletes
(1 Gold)
CurrentFormer

Nick McDonald-Crowley
Simon Spriggs
Jaime Fernandez
Robert Scott
Jason Day
Jenny Luff
Gillian Campbell
Andrea Coss

Andrew Cooper - Gold Coxless Four
Mike McKay - Gold Coxless Four
James Tomkins - Gold Coxless Four
Peter Murphy
Sam Patten
Richard Powell
Hamish McGlashan

 
Swimming11 Athletes
(2 Bronze)
CurrentFormer

Phil Rogers - Bronze 100M Breaststroke
Matthew Dunn
Nicole Stevenson - Bronze 200M Backstroke
Linley Frame

Darren Lange
Simon McKillop-Davies
Rodney Lawson
Ian Brown
Lisa Curry-Kenny
Jacqueline McKenzie
Angela Mullens

 
Tennis4 Athletes
(1 Bronze)

Current

Former

 

Todd Woodbridge
Richard Fromberg
Wally Masur
Rachel McQuillan - Bronze Womens Doubles

 
Water Polo13 Athletes
CurrentFormer

Simon Asher
Geoff Clark
John Fox
Daniel Marsden
Guy Newman
Mark Oberman
Paul Oberman
Andrew Wightman

Ray Mayers
Greg McFadden
Troy Stockwell
Glenn Townsend
Chris Wybrow

 
Weightlifting1 Athlete
CurrentFormer
 

Ron Laycock

 

Atlanta 1996

207 Athletes
(4 Gold, 7 Silver, 17 Bronze)
  
Athletics25 Athletes
(2 Silver)
CurrentFormer

Nick A'Hern
Nicole Boegman
Steve Brimacombe
Daniela Costian
Duane Cousins
Shaun Creighton
Andrew Currey
Tim Forsyth
Cathy Freeman - Silver 400M
Melinda Gainsford Taylor
Damien Marsh
Louise McPaul - Silver Javelin
Lisa Ondieki
Rohan Robinson
Dion Russell
Kerry Saxby-Junna
Kyle Vander-Kuyp
Lisa-Marie Vizaniari

Simon Arkell
Simon Baker
Paul Greene
Susan Hobson
Simon Hollingsworth
James Miller
Carolyn Schuwalow

 
Baseball1 Athlete
CurrentFormer
 

Michael Nakamura

 
Basketball15 athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer
 

Mark Bradkte
Shane Heal
Brett Maher
Patrick Reidy
Anthony Ronaldson
Andrew Vlahov
Carla Boyd - Bronze Women’s Team
Michelle Brogan - Bronze Women’s Team
Sandra Brondello - Bronze Women’s Team
Michelle Chandler - Bronze Women’s Team
Allison Cook - Bronze Women’s Team
Trisha Fallon - Bronze Women’s Team
Fiona Robinson - Bronze Women’s Team
Shelley Sandie (nee Gorman) - Bronze Women’s Team
Jennifer Whittle - Bronze Women’s Team

 
Canoeing19 athletes
(3 Bronze)
CurrentFormer

Daniel Collins - Bronze K2 500M
Andrew Trim - Bronze K2 500M
Paul Lynch
Cameron McFadzean
Brian Morton
Clint Robinson - Bronze K1 1000M
Peter Scott
Natalie Hunter
Lynda Lehman
Yanda Nossiter
Shelley Oates

Ramon Andersson
Justin Boocock
Grant Leury
Mathew Pallister
Jim Walker
Katrin Borchert - Bronze K2 500M
Anna Wood - Bronze K2 500M
Danielle Woodward

 
Cycling20 Athletes
(1 Silver, 4 Bronze)
CurrentFormer

Cadel Evans
Darryn Hill
Shane Kelly
Tim Lyons
Brad McGee - Bronze 4000M Individual Pursuit; Bronze 4000M Team Pursuit
Gary Neiwand
Stuart O'Grady - Bronze 4000M Team Pursuit; Bronze Points Race
Tim O'Shannessey - Bronze 4000M Team Pursuit
Dean Woods - Bronze 4000M Team Pursuit
Robert Woods
Michelle Ferris - Silver Sprint
Mary Grigson
Lucy Tyler-Sharman - Bronze Points Race
Tracey Watson
Kathy Watt
Anna Wilson

Brett Aitken
Patrick Jonker
Robert McEwen

 
Diving6 Athletes
CurrentFormer

Russell Butler
Michael Murphy
Vyninka Arlow
Vanessa Baker
Lourdy Tourky

Tony Lawson

 
Football9 Athletes
CurrentFormer
 

Steve Corica
Robert Enes
Hayden Foxe
Steven Horvat
Frank Juric
Goran Lozanovski
Ante Moric
Kevin Muscat
Mark Viduka

 
Gymnastics5 Athletes
CurrentFormer

Brennon Dowrick
Bret Hudson
Kirsty-Leigh Brown
Nicole Kantek
Ruth Moniz

 
 
Hockey32 Athletes
(1 Gold, 1 Bronze)
CurrentFormer

Stuart Carruthers - Bronze Men's Team
Baeden Choppy - Bronze Men's Team
Stephen Davies - Bronze Men's Team
Damon Diletti - Bronze Men's Team
Lachlan Dreher - Bronze Men's Team
Brendan Garard - Bronze Men's Team
Paul Gaudoin - Bronze Men's Team
Mark Hager - Bronze Men's Team
Grant Smith- Bronze Men's Team
Daniel Sproule- Bronze Men's Team
Michelle Andrews - Gold Women's Team
Alyson Annan - Gold Women's Team
Louise Dobson - Gold Women's Team
Renita Farrell - Gold Women's Team
Juliet Haslam - Gold Women's Team
Rechelle Hawkes - Gold Women's Team
Clover Maitland - Gold Women's Team
Karen Marsden - Gold Women's Team
Jenny Morris - Gold Women's Team
Jacqueline Pereira - Gold Women's Team
Nova Peris - Gold Women's Team
Katrina Powell - Gold Women's Team
Lisa Powell - Gold Women's Team
Danielle Roche - Gold Women's Team
Kate Starre - Gold Women's Team
Liane Tooth - Gold Women's Team

Lachlan Elmer - Bronze Men’s Team
Paul Lewis - Bronze Men’s Team
Matthew Smith - Bronze Men’s Team
Jay Stacy - Bronze Men’s Team
Ken Wark - Bronze Men’s Team
Michael York - Bronze Men’s Team

 
Rowing41 Athletes
(2 Gold, 1 Silver, 3 Bronze)
CurrentFormer

Ben Dodwell
Anthony Edwards - Bronze Double Scull
Jaime Fernandez
Drew Ginn - Gold Coxless Four
Nick Green - Gold Coxless Four
Brett Hayman
Bruce Hick - Bronze Double Scull
Robert Jahrling
Mike McKay - Gold Coxless Four
Nick Porzig
Robert Scott - Silver Coxless Pairs
Geoff Stewart
James Stewart
James Tomkins - Gold Coxless Four
Robert Walker
Richard Wearne
David Weightman - Silver Coxless Pairs
Alison Davies
Georgina Douglas
Kaylynn Hick
Carmen Klomp
Virginia Lee - Bronze Double Scull
Rebecca Joyce - - Bronze Double Scull
Jenny Luff
Anna Ozolins
Bronwyn Roye
Amy Safe
Kate Slatter - Gold Coxless Pairs
Megan Still - Gold Coxless Pairs
Bronwyn Thompson
Karina Wieland

David Belcher
David Cameron
Jason Day
Duncan Free - Bronze Quadruple Scull
Boden Hanson - Bronze Quadruple Scull
Marina Hatzakis
Janusz Hooker - Bronze Quadruple Scull
Sally Newmarch
Jane Robinson

 
Softball15 Athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer

Joanne Brown - Bronze Women’s Team
Jocelyn Lester - Bronze Women’s Team
Sally McDermid - Bronze Women’s Team
Francine McRae - Bronze Women’s Team

Kim Cooper - Bronze Women’s Team
Carolyn Crudgington - Bronze Women’s Team
Kerry Dienelt - Bronze Women’s Team
Peta Edebone - Bronze Women’s Team
Tanya Harding - Bronze Women’s Team
Jennifer Holliday - Bronze Women’s Team
Haylea Petrie - Bronze Women’s Team
Nicole Richardson - Bronze Women’s Team
Melanie Roche - Bronze Women’s Team
Natalie Ward - Bronze Women’s Team
Brooke Wilkins - Bronze Women’s Team

 
Swimming14 Athletes
(3 Silver, 3 Bronze)
CurrentFormer

Simon Coombs
Petria Thomas - Silver 200M Butterfly
Mathew Dunn
Scott Goodman - Bronze 200M Butterfly
Michael Klim - Bronze 4 x 100m Medley Relay
Trent Steed
Sarah Ryan - Silver 4 X 100M Medley Relay

Malcolm Allen
Scott Miller - Silver 100M Butterfly ; Bronze 4 X 100M Medley Relay
Phil Rogers - Bronze 4 X 100M Medley Relay
Ian Vander-Wal
Nicole Stevenson - Silver 4 X 100M Medley Relay; Bronze 4 X 200M Freestyle Relay
Lise Mackie - Bronze 4 X 200M Freestyle Relay (Heat Swim)
Anna Windsor

 
Tennis4 Athletes
(1 Gold)
CurrentFormer
 

Mark Philippoussis
Jason Stoltenberg
Todd Woodbridge - Gold Doubles
Rennae Stubbs

 
Volleyball1 Athlete
(1 Bronze)
CurrentFormer
 

Kerri-Ann Pottharst - Bronze Beach Volleyball

 

Sydney 2000

319 Athletes
(8 Gold, 11 Silver, 13 Bronze)
  
Archery6 Athletes
(1 Gold)
CurrentFormer

Simon Fairweather - Gold Individual
Matthew Gray
Scott Hunter-Russell
Kate Fairweather
Michelle Tremelling
Melissa Jennison

 
 
Athletics28 Athletes
(1 Gold, 1 Silver)
CurrentFormer

Kerry Junna-Saxby
Jane Saville
Benita Willis
Nick A'Hern
Matt Beckenham
Grant Cremer
Sisay Bezabeh
Nathan Deakes
Patrick Johnson
Mizan Mehari
Rohan Robinson
Dion Russell
Jai Taurima - Silver Long Jump
Kyle Vander Kuyp

Nicole Carroll
Daniela Costian
Louise Currey
Cathy Freeman - Gold 400m
Melinda Gainsford-Taylor
Susan Hobson
Nova Peris-Kneebone (Former AIS Hockey)
Lisa-Marie Vizaniari
Duane Cousins
Shaun Creighton
Andrew Currey
Tim Forsyth
Damien Marsh
Louise Sauvage

 
Baseball4 Athletes
CurrentFormer
 

Grant Balfour
Tom Becker
Michael Nakamura
Brett Roneberg

 
Basketball14 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer
 

Carla Boyd - Silver Women's Team
Sandra Brondello - Silver Women's Team
Trish Fallon - Silver Women's Team
Michelle Griffiths - Silver Women's Team
Kristi Harrower - Silver Women's Team
Lauren Jackson - Silver Women's Team
Shelley Sandie - Silver Women's Team
Jennifer Whittle - Silver Women's Team
Mark Bradtke
Shane Heal
Luc Longley
Brett Maher
Andrew Vlahov

 
Boxing10 Athletes
CurrentFormer

Erle Wiltshire
Justin Kane
James Swan
Michael Katsidis
Henry Collins
Daniel Geale
Richard Rowles
Paul Miller
Daniel Green
Bradley Hore

 
 
Canoeing14 Athletes (1 Silver, 1 Bronze)
CurrentFormer

Nathan Baggaley
Clint Robinson
Brian Morton
Luke Young
Cameron McFadzean

Katrin Borchert - Bronze K1 500m
Yanda Nossiter
Shelley Oates-Wilding
Kerri Randle
Anna Wood
Andrew Trim - Silver K2 500m
Daniel Collins - Silver K2 500m
Peter Scott
Kai Swoboda

 
Cycling25 Athletes
(1 Gold, 2 Silver, 3 Bronze)
CurrentFormer

Alayna Burns
Michelle Ferris - Silver 500m Time Trial
Lyndelle Higginson
Juanita Feldhahn
Tracey Gaudry
Anna Wilson
Mary Grigson
Brett Aitken - Gold Madison
Graeme Brown
Darryn Hill - Bronze Olympic Sprint
Shane Kelly - Bronze 1000m Time Trial
Brett Lancaster
Brad McGee - Bronze 4000m Individual Pursuit
Scott McGrory - Gold Madison
Gary Neiwand - Silver Keirin, Bronze Olympic Sprint
Luke Roberts
Michael Rogers
Cadel Evans

Robbie McEwen
Stuart O'Grady
Nathan O'Neill
Henk Vogels
Matthew White
Paul Rowney
Rob Woods

 
Diving5 Athletes
(2 Bronze)
CurrentFormer

Chantelle Michell
Mathew Helm
Robert Newbery - Bronze 3m Synchronized
Dean Pullar - Bronze 3m Synchronized

Loudy Tourky - Bronze 10m Synchronized

 
Football31 Athletes
CurrentFormer

Dianne Alagich
Sharon Black
Bryony Duus
Alicia Ferguson
Alison Forman
Heather Garriock
Kelly Golebiowski
Peita-Claire Hepperlin
Sunni Hughes
Kate McShea
Julie Murray
Bridgette Starr
Anissa Tann-Darby
Leanne Trimboli
Sacha Wainwright
Tracey Wheeler
Amy Wilson

Con Blatsis
Marco Bresciano
Simon Colosimo
Michael Curcija
Brett Emerton
Hayden Foxe
Vince Grella
Stephen Laybutt
Danny Milosevic
Lucas Neill
Josip Skoko
Michael Turnbull
Mark Viduka

 
Gymnastics2 Athletes
CurrentFormer

Alexandra Croak
Philippe Rizzo

 
 
Handball1 Athlete
CurrentFormer
 

Fiona Hannan (Basketball)

 
Hockey32 Athletes
(1 Gold, 1 Bronze)
CurrentFormer

Katie Allen - Gold Women's Team
Alyson Annan - Gold Women's Team
Lisa Carruthers - Gold Women's Team
Renita Garard - Gold Women's Team
Juliet Haslam - Gold Women's Team
Rechelle Hawkes - Gold Women's Team
Nikki Hudson - Gold Women's Team
Rachel Imison - Gold Women's Team
Clover Maitland - Gold Women's Team
Claire Mitchell-Taverner - Gold Women's Team
Jenny Morris - Gold Women's Team
Alison Peek - Gold Women's Team
Katrina Powell - Gold Women's Team
Angie Skirving - Gold Women's Team
Kate Starre - Gold Women's Team
Julie Towers - Gold Women's Team
Michael Brennan - Bronze Men's Team
Adam Commens - Bronze Men's Team
Stephen Davies - Bronze Men's Team
Damon Diletti - Bronze Men's Team
Lachlan Dreher - Bronze Men's Team
Jason Duff - Bronze Men's Team
Troy Elder - Bronze Men's Team
James Elmer - Bronze Men's Team
Paul Gaudoin - Bronze Men's Team
Stephen Holt - Bronze Men's Team
Brent Livermore - Bronze Men's Team
Daniel Sproule - Bronze Men's Team
Jay Stacy - Bronze Men's Team
Craig Victory - Bronze Men's Team
Matthew Wells - Bronze Men's Team
Michael York - Bronze Men's Team

 
 
Rowing40 Athletes
(3 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Kate Slatter - Silver Coxless Pair
Rachael Taylor - Silver Coxless Pair
Alison Davies
Katie Foulkes
Rachel Kininmonth
Kristina Larsen
Emily Martin
Victoria Roberts
Bronwyn Thompson
Jane Robinson
Jodi Winter
Bruce Hick
Matt Long - Bronze Coxless Pairs
Daniel Burke - Silver Eight
Jaime Fernandez - Silver Eight
Alastair Gordon - Silver Eight
Brett Hayman - Silver Eight
Robert Jahrling - Silver Eight
Michael McKay - Silver Eight
Nick Porzig - Silver Eight
Chris Ryan - Silver Eight
Stuart Welch - Silver Eight

Virginia Lee
Sally Newmarch
Georgina Douglas
Marina Hatzakis
Bronwyn Roye
Kerry Knowler
Darren Balmforth - Silver Lightweight Coxless Four
Simon Burgess - Silver Lightweight Coxless Four
Anthony Edwards - Silver Lightweight Coxless Four
Robert Richards - Silver Lightweight Coxless Four
Ben Dodwell - Bronze Coxless Fours
Bo Hanson - - Bronze Coxless Fours
Geoff Stewart - - Bronze Coxless Fours
James Stewart - - Bronze Coxless Fours
Jason Day
Duncan Free
Stuart Reside
James Tomkins - Bronze Coxless Pairs

 
Shooting10 Athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer

Susan McCready
Robert Wieland
Tim Lowndes

Lisa-Anne Smith
Ann Maree Roberts
Natasha Lonsdale
Annemarie Forder - Bronze 10m Air Pistol
Linda Ryan
Belinda Imgrund
Samuel Wieland

 
Softball15 athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer

Sandra Allen - Bronze Women's Team
Joanne Brown - Bronze Women's Team
Kerry Dienelt - Bronze Women's Team
Peta Edebone - Bronze Women's Team
Sue Fairhurst - Bronze Women's Team
Selina Follas - Bronze Women's Team
Kelly Hardie - Bronze Women's Team
Tanya Harding - Bronze Women's Team
Simmone Morrow - Bronze Women's Team
Sally McCreedy - Bronze Women's Team
Melanie Roche - Bronze Women's Team
Natalie Titcume - Bronze Women's Team
Natalie Ward - Bronze Women's Team
Brooke Wilkins - Bronze Women's Team
Fiona Hanes - Bronze Women's Team

 
 
Swimming18 Athletes
(2 Gold, 2 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Sarah-Jane D'Arcy
Melanie Dodd
Caroline Hildreth
Phil Rogers
Sarah Ryan - Silver 4 x 100m Medley Relay
Matt Dunn
Clementine Stoney
Petria Thomas - Silver 4 x 200m Freestyle Relay, 4 x 100m Medley Relay ; Bronze 200m Butterfly
Jacinta van Lint - Silver 4 x 200m Freestyle Relay
Regan Harrison - Silver 4 x 100m Medley Relay
Bill Kirby - Gold 4 x 200m Freestyle Relay
Michael Klim - Gold 4 x 100 Freestyle Relay, 4 x 200m Freestyle Relay ; Silver 100m Butterfly ; 4 x 100m Medley Relay
Justin Norris - Bronze 200m Butterfly
Todd Pearson - Gold 4 x 100m Freestyle Relay, 4 x 200m Freestyle Relay

Rebecca Brown
Anna Windsor
Daniel Kowalski - Gold 4 x 2000m Freestyle Relay
Adam Pine - Gold 4 x 100m Freestyle Relay ; Silver 4 x 100m Medley Relay

 
Tennis8 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer
 

Jelena Dokic
Alicia Molik
Nicole Pratt
Rennae Stubbs
Lleyton Hewitt
Mark Philippoussis
Andrew Ilie
Todd Woodbridge - Silver Men's Doubles

 
Volleyball24 Athletes
(1 Gold)
CurrentFormer

Tamsin Barnett
Louise Bawden
Sandi Bowen
Liz Brett
Majella Brown
Angela Clarke
Bea Daly
Renae Maycock
Christie Mokotupu
Priscilla Ruddle
Selina Scoble
Rachel White
David Beard
Ben Hardy
Dan Howard
Nathan Jakavicius
Steven Keir
Ben Loft
Spiro Marazios
Scott Newcomb
Dan Ronan
Hidde (Shane) Van Beest
Russell Wentworth
Mark Williams

Kerri Pottharst - Gold Beach
Tania Gooley
Pauline Manser
Lee Zahner

 
Water Polo26 Athletes
(1 Gold)
CurrentFormer

Naomi Castle - Gold Women's Team
Joanne Fox - Gold Women's Team
Bridgette Gusterson - Gold Women's Team
Simone Hankin - Gold Women's Team
Yvette Higgins - Gold Women's Team
Kate Hooper - Gold Women's Team
Bronwyn Mayer - Gold Women's Team
Gail Miller - Gold Women's Team
Melissa Mills - Gold Women's Team
Debbie Watson - Gold Women's Team
Liz Weekes - Gold Women's Team
Danielle Woodhouse - Gold Women's Team
Taryn Woods - Gold Women's Team
Sean Boyd
Eddie Denis
Andrei Kovalenko
Daniel Marsden
Craig Miller
Tim Neesham
Rod Owen-Jones
Mark Oberman
Rafael Sterk
Nathan Thomas
Grant Waterman
Thomas Whalan
Gavin Woods

 
 
Wrestling6 Athletes
CurrentFormer

Brett Cash
Gabriel Szerda

Corey O'Brien
Igor Praporshchikov
Ben Vincent
Mushtaq Abdullah

 

Athens 2004

289 Athletes
(10 Gold, 10 Silver, 12 Bronze)
  
Archery6 Athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer

David Barnes
Timothy Cuddihy – Bronze Men’s Individual
Simon Fairweather
Deonne Bridger
Jo-Ann Galbraith

Melissa Jennison

 
Athletics11 Athletes
(2 Bronze)
CurrentFormer

Luke Adams
Sissay Bezabeh
Nathan Deakes – Bronze 20km Walk
Patrick Johnson
Stuart Rendell
Jana Pittman

Adam Basil
Benita Johnson
Jane Saville – Bronze Women’s 20km Walk

Cheryl Webb

Louise Sauvage

 
Baseball6 Athletes
CurrentFormer
 

Adrian Burnside – Bronze Men’s Team
Andrew Utting – Bronze Men’s Team
Gavin Fingelson – Bronze Men’s Team
Craig Lewis – Bronze Men’s Team
Wayne Ough – Bronze Men’s Team
John Stephens – Bronze Men’s Team

 
Basketball18 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer
 

David Andersen
Andrew Bogut
Shane Heal
Brett Maher
Matthew Nielsen
Tony Ronaldson
Glen Saville
Suzy Batkovic – Silver Women’s Team
Sandy Brondello - Silver Women’s Team
Trish Fallon - Silver Women’s Team
Kristi Harrower - Silver Women’s Team
Lauren Jackson - Silver Women’s Team
Natalie Porter - Silver Women’s Team
Alicia Poto - Silver Women’s Team
Belinda Snell - Silver Women’s Team
Laura Summerton - Silver Women’s Team
Penny Taylor - Silver Women’s Team
Allison Tranquilli - Silver Women’s Team

 
Boxing9 Athletes
CurrentFormer

Joel Brunker
Bradley Hore
Ryan Langham
Anthony Little
Anoushirvan Nourian
Gerard O’Mahoney
Jamie Pittman
Peter Wakefield
Adam Forsyth

 
 
Canoeing16 Athletes
(2 Silver)
CurrentFormer

Nathan Baggaley - Silver Men's K1 ; Silver Men's K2 500m
Clint Robinson - Silver Men's K2 500m
Daniel Collins
David Rhodes
Martin Marinov
Warwick Draper
Robin Bell
Lachlan Milne
Matk Bellofiore
Susan Tegg
Paula Harvey
Kate Barclay
Chantal Meek
Lisa Oldenhof
Amanda Rankin
Louise Natoli

 
 
Cycling23 Athletes
(6 Gold, 2 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Ryan Bayley - Gold Men's Sprint ; Gold Men's Keirin
Peter Dawson
Sean Eadie
Shane Kelly - Bronze Keirin
Luke Roberts - Gold Men's 4000m Team Pursuit
Stephen Woolridge
Katherine Bates
Katie Mactier - Silver Women's 3000m Individual Pursuit
Anna Meares - Gold Women's 500m Time Trial ; Bronze Women's Sprint
Sara Carrigan - Gold Women's Road Race
Olivia Gollan
Oenone Wood

Graeme Brown - Gold Men's 4000m Team Pursuit ; Gold Men's Madison
Ben Kersten
Brett Lancaster - Gold Men's 4000m Team Pursuit
Bradley McGee - Gold Men's 4000m Team Pursuit ; Silver Men's 4000m Individual Pursuit
Mark Renshaw
Baden Cooke
Robbie McEwen
Stuart O'Grady - Gold Men's Madison
Michael Rogers
Matthew White
Josh Fleming

 
Diving6 Athletes
(1 Gold, 1 Silver, 4 Bronze)
CurrentFormer

Steven Barnett – Bronze Men’s 3m Springboard Synchro
Mathew Helm – Silver Men’s 10m Platform ; Bronze Men’s 10m Platform Synchro
Robert Newbery – Bronze Men’s10m Platform Synchro ; Bronze Men’s 3m Springboard Synchro
Lynda Folauhola
Chantelle Newbery – Gold Women’s 10m Platform ; Bronze Women’s 3m Springboard Synchro
Loudy Tourky – Bronze Women’s 10m Platform

 
 
Football26 Athletes
CurrentFormer

Dianne Alagich
Melissa Barberi
Rhian Davies
Lisa De Vanna
Gillian Foster
Heather Garriock
Tai Karp
Cassandra Kell
Selin Kuralay
Kylie Ledbrook
Joanne Peters
Karla Reuter
Cheryl Salisbury
Sally Shipard
Thea Slatyer
Danielle Small
Sacha Wainwright
Sarah Walsh

John Aloisi
Alex Brosque
Anthony Danze
Craig Moore
Jade North
David Tarka
Carl Valeri
Luke Wilkshire

 
Gymnastics2 Athletes
CurrentFormer

Philippe Rizzo
Melissa Munro

 
 
Hockey32 Athletes
(1 Gold)
CurrentFormer

Michael Brennan – Gold Men’s Team
Travis Brooks – Gold Men’s Team
Dean Butler – Gold Men’s Team
Jamie Dywer – Gold Men’s Team
Liam De Young – Gold Men’s Team
Nathan Eglington – Gold Men’s Team
Troy Elder – Gold Men’s Team
Bevan George – Gold Men’s Team
Robert Hammond – Gold Men’s Team
Mark Hickman – Gold Men’s Team
Matk Knowles – Gold Men’s Team
Brent Livermore – Gold Men’s Team
Michael McCann – Gold Men’s Team
Stephen Mowlam – Gold Men’s Team
Grant Schubert – Gold Men’s Team
Matthew Wells – Gold Men’s Team
Katie Allen
Carmel Bakurski
Toni Cronk
Louise Dobson
Suzanne Faulkner
Peta Gallagher
Emily Halliday
Nikki Hudson
Rachel Imison
Bianca Netzler
Katrina Powell
Angie Skirving
Karen Smith
Nicole Arnold
Julie Towers
Melanie Twitt

 
 
Rowing36 Athletes
(1 Gold, 1 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Craig Jones
Peter Hardcastle
Brendan Long
Duncan Free
Scott Brennan
Shaun Coulton
David Crawshay
Cameron Wurf
George Jelbart
Donna Martin
Jane Robinson
Kerry Hore – Bronze Women’s Quadruple Sculls
Dana Faletic – Bronze Women’s Quadruple Sculls
Amber Bradley – Bronze Women’s Quadruple Sculls
Rebecca Sattin – Bronze Women’s Quadruple Sculls
Catriona Oliver

Drew Ginn – Gold Men’s Pair
James Tomkins – Gold Men’s Pair
Robert Jahrling
Tom Laurich
David McGowan
Stuart Reside – Bronze Men’s Eight
Michael McKay – Bronze Men’s Eight
Bo Hanson – Bronze Men’s Eight
Stuart Welch – Bronze Men’s Eight
James Stewart – Bronze Men’s Eight
Geoffrey Stewart – Bronze Men’s Eight
Simon Burgess – Silver Men’s Lightweight Four
Anthony Edwards – Silver Men’s Lightweight Four
Sally Robbins
Monique Heinke
Victoria Roberts
Julia Wilson
Jodi Winter
Katie Foulkes
Sally Newmarch

 
Sailing18 Athletes
CurrentFormer

Colin Beashel
David Giles
Michael Blackburn
Darren Bundock
John Forbes
Lars Kleppich
Chris Nicholson
Gary Boyd
Anthony Nossiter
Malcom Page
Nathan Wilmot
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
Nicky Bethwaite
Karyn Gojnich
Kristen Kosmala
Sarah Blanck
Jessica Crisp

 
 
Shooting4 Athletes
CurrentFormer
 

George Barton
Timothy Lowndes
Susan McCready
Linda Ryan

 
Softball15 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer

Sandra Allen – Silver Women’s Team
Marissa Carpadios – Silver Women’s Team
Fiona Crawford – Silver Women’s Team
Amanda Doman – Silver Women’s Team
Peta Edebone – Silver Women’s Team
Tanya Harding – Silver Women’s Team
Natalie Hodgskin – Silver Women’s Team
Simmone Morrow – Silver Women’s Team
Tracey Mosley – Silver Women’s Team
Stacey Porter – Silver Women’s Team
Melanie Roche – Silver Women’s Team
Natalie Titcume – Silver Women’s Team
Natalie Ward – Silver Women’s Team
Brooke Wilkins – Silver Women’s Team
Kerry Wyborn – Silver Women’s Team

 
 
Swimming12 Athletes
(1 Gold, 2 Silver)
CurrentFormer

Regan Harrison
Anthony Matkovich – Silver Men’s 4 x 200m Freestyle Relay
Justin Norris
Adam Pine
Craig Stevens – Silver Men’s 4 x 200m Freestyle Relay
Frances Adcock
Linda Mackenzie
Sarah Paton
Sarah Ryan – Gold Women’s 4 x 100m Freestyle Relay
Petria Thomas – Gold Women’s 100m Butterfly ; Gold Women’s 4 x 100m Medley Relay ; Gold Women’s 4 x 10m Freestyle Relay ; Silver Women’s 200m Butterfly

Michael Klim – Silver Men’s 4 x 200m Freestyle Relay
Todd Pearson – Silver Men’s 4 x 200m Freestyle Relay

 
Tennis6 Athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer
 

Mark Philippoussis
Todd Woodbridge
Alicia Molik – Bronze Women’s Singles
Nicole Pratt
Samantha Stosur
Rennae Stubbs

 
Triathlon2 Athletes
CurrentFormer

Simon Thompson
Peter Robertson

 
 
Volleyball16 Athletes
CurrentFormer

Brett Alderman
David Beard
Luke Campbell
Zane Christensen
Andrew Earl
David Ferguson
Benjamin Hardy
Daniel Howard
Travis Moran
Grant Sorensen
Hidde Van Beest
Matthew Young

Andrew Schacht
Joshua Slack
Mark Williams
Kerr-Ann Pottharst

 
Water Polo25 Athletes
CurrentFormer

Jemma Brownlow
Belinda Brooks
Naomi Castle
Nikita Cuffe
Jo Fox
Kate Gynther
Kelly Heuchan
Emma Knox
Elise Norwood
Melissa Rippon
Rebecca Rippon
Bronwyn Smith
Jodie Stuhmcke

Pietro Figlioli
Trent Franklin
Toby Jenkins
Sam McGregor
Craig Miller
Timothy Neesham
Dean Semmens
James Stanton
Rafael Sterk
Nathan Thomas
Thomas Whalan
Gavin Woods

 

Beijing 2008

263 Athletes
(7 Gold, ( Silver, 7 Bronze)
  
Archery 5 Athletes
CurrentFormer
Matt Gray
Sky Kim
Michael Naray
Lexie Feeney 
Jane Waller
 
 
Athletics11 Athletes
(1 Silver, 1 Bronze)
CurrentFormer
Luke Adams
Chris Erickson 
Clinton Hill 
Adam Rutter
Jared Tallent – Bronze - Men's 20km Walk, Silver - Men's 50km Walk
Kellie Wapshott 
Claire Woods 
Mark Ormrod 
Lisa Corrigan
Benita Johnson
Jane Saville
 
Basketball18 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer
 

Suzy Batkovic – Silver
Rohanne Cox – Silver
Hollie Grima - Silver
Kristi Harrower - Silver
Lauren Jackson - Silver
Erin Phillips - Silver
Emma Randall - Silver
Jenni Screen - Silver
Belinda Snell - Silver
Laura Summerton - Silver
Penny Taylor - Silver
David Andersen
Andrew Bogut
Joe Ingles
Patrick Mills
Brad Newley
Matthew Nielsen
Glen Saville

 
Boxing9 Athletes
CurrentFormer
 

Daniel Beahan
Luke Boyd
Paul Fleming 
Jarrod Fletcher
Todd Kidd
Anthony Little
Gerard O’Mahony
Stephen Sutherland
Brad Pitt

 
Canoeing16 Athletes
(1 Gold, 1 Silver, 2 Bronze)
CurrentFormer

Robin Bell - Bronze - Men's C1 (Slalom)
Mark Bellofiore
Jacob Clear
Warwick Draper
Torsten Lachmann
Lachlan Milne
Clint Robinson 
Anthony Schumacher 
David Smith
Tate Smith
Ken Wallace – Gold - Men's K1 500 (Flatwater) ; Bronze - Men's K1 1000m (Flatwater)
Hannah Davis – Bronze - Women's K4 500m
Lyndsie Fogarty – Bronze - Women's K4 500m
Chantal Meek – Bronze - Women's K4 500m
Lisa Oldenhof – Bronze - Women'sK4 500m
Jacqueline Lawrence – Bronze - Women's K1 (Slalom)

 
 
Cycling22 Athletes
(1 Silver)
CurrentFormer

Ryan Bayley 
Jack Bobridge
Daniel Ellis
Mark French
Mark Jamieson
Cameron Meyer
Luke Roberts
Katherine Bates
Katie Mactier
Anna Meares - Silver - Women's Sprint

Graeme Brown
Cadel Evans
Simon Gerrans
Shane Kelly
Brett Lancaster
Matthew Lloyd
Bradley McGee
Stuart O'Grady
Luke Roberts
Michael Rogers
Sara Carrigan
Oenone Wood

 
Diving9 Athletes
(1 Gold, 1 Silver)
CurrentFormer
Robert Newbery
Scott Robertson
Alexandra Croak 
Chantelle Newbery 
Sharleen Stratton 
Briony Cole - Silver - 10m Platform Synchronised
Melissa Wu - Silver -10m Platform Synchronised
Matthew Mitcham - Gold - 10m Platform Individual
 
Football10 Athletes
CurrentFormer
 

Billy Celeski
Adam Federici
Mark Milligan
Stuart Musialik
Nikita Rukavytsya
Matthew Simon
Matthew Spiranovic
Nikolai Topor-Stanley
Tando Velaphi
Jade North

 
Gymnastics2 Athletes
CurrentFormer
Georgia Bonora 
Ashleigh Brennan 
Daria Joura 
Lauren Mitchell
Shona Morgan
Olivia Vivian
Sam Offord
 
 
Hockey33 Athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer

Desmond Abbott - Bronze Men's Team
Travis Brooks - Bronze Men's Team
Kiel Brown  - Bronze Men's Team
Liam De Young - Bronze Men's Team
Luke Doerner - Bronze Men's Team
Jamie Dwyer - Bronze Men's Team
Bevan George - Bronze Men's Team
David Guest - Bronze Men's Team
Robert Hammond  - Bronze Men's Team
Fergus Kavanagh - Bronze Men's Team
Mark Knowles - Bronze Men's Team
Stephen Lambert - Bronze Men's Team
Eli Matheson - Bronze Men's Team
Stephen Mowlam - Bronze Men's Team
Edward Ockenden - Bronze Men's Team
Grant Schubert - Bronze Men's Team
Andrew Smith - Bronze Men's Team
Matthew Wells - Bronze Men's Team

Nicole Arrold 
Teneal Attard
Madonna Blyth
Casey Eastham
Emily Halliday
Kate Hollywood
Nikki Hudson
Rachel Imison
Angie Lambert
Shelley Liddelow
Kobie McGurk
Hope Munro
Megan Rivers
Kim Walker
Melanie Wells
Sarah Young

 
 
Rowing40 Athletes
(2 Gold, 1 Silver)
CurrentFormer

James Chapman
Samuel Conrad
David Dennis
Francis Hegerty - Silver - Men's Four)
Thomas Laurich
Samuel Loch
James Marburg – Silver - Men's Four
Marty Rabjohns 
Matthew Ryan - Silver - Men's Four
Jeremy Stevenson
Stephen Stewart
James Tomkins 
Natalie Bale
Sarah Cook
Kimberley Crow
Pauline Frasca
Amber Halliday
Sarah Heard
Kate Hornsey
Marguerite Houston
Sally Kehoe
Elizabeth Kell
Elizabeth Patrick
Brooke Pratley
Sarah Tait

Scott Brennan – Gold - Men's Double Scull
David Crawshay – Gold - Men's Double Scull 
Anthony Edwards
Duncan Free – Gold - Men's Pair
Drew Ginn – Gold _ Men's Pair
Peter Hardcastle 
Brendan Long 
Cameron McKenzie-McHarg – Silver - Men's Four
Christopher Morgan 
Daniel Noonan
Amber Bradley
Kerry Hore
Amy Ives
Sonia Mills
Philippa Savage
Catriona Sens
Zoe Uphill
 
Sailing17 Athletes
(2 Gold, 1 Silver)
 Current Former
Glenn Ashby - Silver - Tornado
Benjamin Austin 
Darren Bundock - Silver - Tornado
Iain Murray
Anthony Nossiter 
Nathan Outteridge 
Malcom Page - Gold - 470 Men
Andrew Palfrey 
Tom Slingsby 
Nathan Wilmot - Gold - 470 Men
Sarah Blanck
Jessica Crisp
Angela Farrell
Karyn Gojnich
Tessa Parkinson - Gold - 470 Women
Elise Rechichi - Gold - 470 Women
Krystal Weir
 
Shooting2 Athletes
CurrentFormer
 

George Barton
Sue McCready

 
Softball15 athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer

Jodie Bowering - Bronze - Women's Team
Kylie Cronk- Bronze - Women's Team
Kelly Hardie - Bronze - Women's Team
Tanya Harding - Bronze - Women's Team
Sandra Lewis - Bronze - Women's Team
Simmone Morrow - Bronze - Women's Team
Tracey Mosley - Bronze - Women's Team
Stacey Porter - Bronze - Women's Team- Bronze
Natalie Titcume - Bronze - Women's Team
Natalie Ward - Bronze - Women's Team
Belinda Wright - Bronze - Women's Team
Kerry Wyborn - Bronze - Women's Team

 
 
Swimming16 Athletes
CurrentFormer

Ashley Delaney - Silver Men's 4 x 100m Medley Relay (Heats)
Adam Pine - Silver Men's 4 x 100m Medley Relay (Heats) 
Brenton Rickard - Silver - Men's 200m Breaststroke ; Silver - Men's 4 x 100m Medley Relay 
Nicholas Ffrost - Bronze - Men's 4 x 200m Freestyle Relay
Patrick Murphy - Bronze - Men's - 4 x 100m Freestyle Relay (Heats) ; Bronze - Men's 4 x 200m Freestyle Relay 
Kirk Palmer - Bronze - Men's 4 x 200m Freestyle Relay (Heats) 
Alicia Coutts
Sally Foster
Belinda Hocking
Linda MacKenzie - Gold - Women's 4 x 200m Freestyle Relay 
Tarnee White - Gold - Women's 4 x 100m Medley Relay (Heats) )
Angie Bainbridge - Gold - Women's 4 x 200m Freestyle Relay (Heats)
Felicity Galvez - Gold - Women's 4 x 100m Medley Relay (Heats) ; Gold - Women's 4 x 200m Freestyle Relay (Heats)
Alice Mills - Bronze - Women's 4 x 100m Freestyle Relay (Bronze)

Grant Brits - Bronze - Men's 4 x 200m Freestyle Relay

 
Taekwondo 4 Athletes
Current Former
Ryan Carneli
Burak Hasan 
Tina Morgan
Carmen Marton
 
Tennis7 Athletes
CurrentFormer

Chris Guccione
Casey Dellacqua
Samantha Stosur

Lleyton Hewitt
Jordan Kerr 
Alicia Molik
Rennae Stubbs

 
Volleyball4 Athletes
CurrentFormer

Andrew Scacht
Joshua Slack
Tasmin Barnett
Natalie Cook

 
 
Water Polo26 Athletes
(1 Bronze)
CurrentFormer
Gemma Beadsworth - Bronze - Women's Team
Nikita Cuffe - Bronze - Women's Team
Suzannah Fraser - Bronze - Women's Team
Taniele Gofers- Bronze - Women's Team
Kate Gynther - Bronze - Women's Team
Amy Hetzel - Bronze - Women's Team
Bronwen Knox - Bronze - Women's Team
Emma Knox - Bronze - Women's Team
Alicia McCormack - Bronze - Women's Team
Melissa Rippon - Bronze - Women's Team
Rebecca Rippon - Bronze - Women's Team
Jenna Santoromito - Bronze - Women's Team
Mia Santoromito - Bronze - Women's Team
Jamie Beadsworth
Richard Campbell
Pietro Figlioli
Trent Franklin
Rhys Howden 
Samuel McGregor
Robert Maitland
Anthony Martin
Timothy Neesham
James Stanton
Rafael Sterk 
Thomas Whalan 
Gavin Woods
 

* For an AIS medal at least half the members of the team were from the AIS

Follow us

follow us on facebook follow us on youtube follow us on twitter follow us on instagram
AIS Shop - Dress like a champion